קוגנרציה

כניסת הגז הטבעי לישראל מאפשרת למפעלים רבים להתקין תחנות כח עצמאיות קטנות. התחנות שורפות גזו מייצרות חשמל אך יותר ממחצית מאנרגיית הגז נפלטת כחום ואינה מנוצלת.

 
קוגנרציה או טריגנרציה מאפשר לצמצם את כמות האנרגיה הנפלטת כחום ובמקום "לזרוק" אותו לסביבה – להשתמש בו לתהליכים שונים בתוך המפעל או מחוצה לו למשל: מערכות קירור בספיגה המייצרות מים קרים בעזרת חום.

 
באמצעות תהליך קוגנרציה ניתן להגדיל באופן משמעותי את היעילות האנרגטית של התחנה ולהגיע לעד 85% ניצול של אנרגיית החום. כלומר, הרווח בשימוש בתחנת הכוח העצמאית הוא כפול: ייצור חשמל מצד אחד, ובחום העודף ייצור מים קרים להקטנת צריכת החשמל בגין מיזוג אוויר או יצירת קיטור / מים חמים לתהליכם בתוך המפעל.


שילוב קוגנרציה במפעל/מלון/ מתחם משרדים חייב להתחשב באופי המבנה, צרכיו המשתנים לאורך השנה , צרכי ייצור, תגובה במקרה תקלה ועוד – מערכת הקוגנרציה חייבת להיות "תפורה למידה" על מנת ליהנות ממערכת חסכונית העונה לכל הצרכים.

 
לפרוייקט קוגנרציה יש חשיבות סביבתית רבה ובטווח הארוך יכול לחסוך מאות אלפי ש"ח אך הוא דורש השקעה ראשונית לא מבוטלת, הצוות המקצועי שלנו ישמח לבחון יחד אתכם את שאלות היסוד לפני הכניסה לפרוייקט:

 
– התכנות טכנית -מקצועית לביצוע הפרוייקט.
– עלות ההקמה והתחזוקה השוטפת.
– מודל החזר ההשקעה.

 
בהמשך, עם קבלת הנתונים בדבר התכנות הפרוייקט וקבלת האישור ליציאה לדרך, נבצע את התכנון המפורט ונלווה את תהליך ההקמה עד להפעלה מלאה של המערכת.

פרויקטים לדוגמא- קונגנרציה

– מחקר: שימוש בחום שיורי ואנרגיה סולרית לצורך הוספת אדי מים לטורבינת גז.
– בחינת כדאיות ראשונית לשילוב קוגנרציה של מכבסה וייצור חשמל.